Akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyi münasibətilə poçt markası dövriyyəyə buraxılıb
2023-cü ilin aprel ayında Azərbaycanın görkəmli alimi, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Zərifə Əziz qızı Əliyevanın anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Akademik Zərifə Əliyeva zəngin mənəviyyata sahib əsl ziyalı kimi, əhatəli elmi fəaliyyəti ilə ölkəmizdə tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verib. Azərbaycanda oftalmologiya məktəbinin ilk tədqiqat mərkəzi olaraq ixtisaslaşdırılmış elmi tədqiqat laboratoriyası məhz onun təşəbbüsü ilə yaradılıb.
Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərpoçt” MMC tərəfindən poçt markası dövriyyəyə buraxılıb.
Zərifə Əliyevaya həsr olunmuş xatirə markası bir markadan ibarət blok şəklində hazırlanıb və Belarus Respublikasının “Bobruisk Integrated Printing House” mətbəəsində 4000 tirajla çap edilib. Poçt blokunun tərtibatında rəng psixologiyasına da xüsusi diqqət yetirilib. Rənglərin simvolikasında yaşıl rəngin bir çox pozitiv mənaları var və ən əsası da həyat, sağlamlıq, xoşbəxtlik, harmoniya və mənəvi zənginliyi ifadə edir.

A postage stamp was put into circulation on the occasion of the 100th anniversary of Academician Zarifa Aliyeva
azermarka 38
April 2023 marks the 100th anniversary of the birth of Zarifa Aziz gizi Aliyeva, a prominent Azerbaijani scientist, honored scientist, Doctor of medical sciences, professor, full member of the Academy of Sciences of Azerbaijan.
Academician Zarifa Aliyeva, as a true intellectual with rich spirituality, made a significant contribution to the development of Medicine in our country with her comprehensive scientific activity. It was on her initiative that the specialized scientific research laboratory was established as the first research center of the school of Ophthalmology in Azerbaijan.
In connection with the 100th anniversary of Zarifa Aliyeva's birth, a postage stamp was put into circulation by “Azerpost” LLC, which operates under the Ministry of Digital Development and Transport.
The commemorative stamp dedicated to Zarifa Aliyeva was made in the form of a block of one stamp and printed in the printing house “Bobruisk Integrated Printing House” of the Republic of Belarus in a circulation of 4000 copies. Special attention was also paid to the psychology of color in the layout of the postal block. In the symbolism of colors, Green has many positive meanings, and most importantly, it denotes life, health, happiness, harmony and spiritual wealth.