Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyi ilə əlaqədar Türkiyə tərəfindən hazırlanan poçt markası “TEKNOFEST”də təqdim olunub
azermarka 62
Türkiyənin Poçt və Teleqraf Təşkilatı - PTT Türk dünyasının böyük oğlu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə poçt markası dövriyyəyə buraxır.
Aprelin 29-da İstanbulda keçirilən “TEKNOFEST” Aerokosmik və Texnologiya Festivalında Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə Türkiyə tərəfindən hazırlanan xatirə poçt markasını və Birinci gün zərfini hədiyyə edib.

A postage stamp made by Turkey in connection with the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev was presented at "TEKNOFEST"
azermarka 54
The Postal and Telegraph Organization of Turkey - PTT is releasing a postage stamp on the occasion of the 100th anniversary of Heydar Aliyev, the great son of the Turkic world.
On April 29, at the “TEKNOFEST” aerospace and Technology Festival in Istanbul, President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan presented a commemorative postage stamp prepared by Turkey and a first day envelope to President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.