Ümumdünya Poçt İttifaqı Azərbaycanın yubiley markası buraxmaq təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirib
1-2 fevralda İsveçrənin paytaxtı Bern şəhərində Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) 150 illik yubileyi münasibətilə silsilə tədbirlər keçirilib.
Əlamətdar tədbirlərdə iştirak edən ÜPİ-yə üzv ölkələrin poçt operatorları poçt xidmətlərinin tarixi ilə tanış olmaq imkanı əldə ediblər.
“Azərpoçt” MMC-nin təşəbbüsü ilə ÜPİ-nin 150 illiyi münasibətilə hazırlanmış xatirə markası 1 fevralda Ümumdünya Poçt İttifaqının Beynəlxalq Bürosunun baş direktoru Masahiko Metokini və Azərbaycan Respublikasının İsveçrə Konfederasiyası və Lixtenşteyn Knyazlığındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Fuad İsgəndərovun iştirakı ilə möhürlənib və dövriyyəyə buraxılıb. Bu tədbirin gedişatında möhürlənən yeganə marka Azərbaycan markası olub.
Masahiko Metoki bu təşəbbüsə görə Azərbaycan tərəfinə dərin təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, sözügedən poçt markası artıq həm də ÜPİ-nin tarixinin bir hissəsidir.
Qonaqlara hədiyyə qismində markalı bukletlər təqdim olunub və “İlk gün” möhüründən istifadə imkanı yaradılıb.
Tədbirdə “Azərpoçt” MMC-nin İdarə Heyətinin üzvü Xəyyam Əlizadə və Marka şöbəsinin müdiri Sitarə Hüseynova da iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 1874-cü ildə əsası qoyulmuş və qərargahı Berndə yerləşən Ümumdünya Poçt İttifaqı dünyanın ikinci ən qədim beynəlxalq təşkilatıdır və poçt sektoru iştirakçıları arasında əməkdaşlıq üçün əsas platforma rolunu oynayır.

The Universal Postal Union highly appreciated the initiative of Azerbaijan to issue a jubilee stamp
On February 1-2, a series of events on the occasion of the 150th anniversary of the Universal Postal Union (UPU) were held in Bern, the capital of Switzerland.
The postal operators of the UPI member countries who participated in the significant events had the opportunity to get acquainted with the history of postal services.
The commemorative stamp prepared on the occasion of the 150th anniversary of the UPU on the initiative of "Azerpost" LLC was sealed and put into circulation on February 1 in the presence of Masahiko Metoki, Director General of the International Bureau of the Universal Postal Union, and Fuad Iskenderov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Swiss Confederation and the Principality of Liechtenstein. Azerbaijan stamps was the only stamps sealed during this event.
Masahiko Metoki expressed deep gratitude to the Azerbaijani side for this initiative. He noted that the postage stamp in question is already a part of the history of UPU.
Stamp booklets were presented to the guests as gifts and the opportunity to use the "First Day" stamp was provided for them.
Khayyam Alizade, a member of the Board of Directors of "Azerpost" LLC, and Sitara Huseynova, the head of the Stamp Department, also participated in the event.
It should be noted that the Universal Postal Union, founded in 1874 and headquartered in Bern, is the second oldest international organization in the world and serves as the main platform for cooperation between participants in the postal sector.