Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə həsr olunan poçt markalarının möhürlənmə mərasimi keçirilib
azermarka 221
Mərasim Heydər Əliyev Mərkəzində baş tutub.
Markaları Azərbaycan Kosmik Agentliyinin (Azərkosmos) İdarə Heyətinin sədri Saməddin Əsədov və Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının (IAF) prezidenti Kley Mouri imzalayıblar.
Möhürlənmə mərasimindən sonra Azərkosmosun İdarə Heyətinin sədri Saməddin Əsədov və Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının (IAF) prezidenti Kley Mouri, IAF-ın icraçı direktoru Kristian Faytinger Azərbaycanın poçt markaları nümunələri ilə tanış olublar.
Sonda IAF-ın prezidenti Kley Mouri və təşkilatın icraçı direktoru Kristian Faytinger marka olan zərfə imza atıblar.
Qeyd edək ki, “Azərpoçt” MMC tərəfindən hazırlanan marka Belarusun Bobruysk şəhərində iki növ blok olmaqla, hər biri 5 000 ədəd tirajla çap edilib. Buraxılış üzrə hər bir blok 4 marka, ümumilikdə isə 8 markadan ibarət kiçik vərəqlər şəklindədir.

A sealing ceremony for postage stamps dedicated to the 74th International Astronautical Congress held in Baku has taken place
azermarka 91
A sealing ceremony for postage stamps dedicated to the 74th International Astronautical Congress held in Baku has taken place. The ceremony was held at the Heydar Aliyev Center.
The stamps were signed by Samaddin Asadov, the President of the Executive Board of the Azerbaijan Space Agency (Azercosmos), and Kley Moury, the President of the International Astronautical Federation (IAF).
Following the sealing ceremony, Samaddin Asadov, President of Azercosmos Executive Board, and Kley Moury, President of the International Astronautical Federation (IAF), along with IAF Executive Director Kristian Faytinger, familiarized themselves with samples of Azerbaijan's postage stamps.
Finally, IAF President Kley Moury and the organization's Executive Director Kristian Faytinger signed the envelope containing the stamps.
It should be noted that these stamps, prepared by "Azerpost" LLC, were printed in Bobruisk, Belarus, in two types of sheets, each with a print run of 5,000 copies. Each sheet consists of 4 stamps, for a total of 8 small sheets.