Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş poçt markaları dövriyyəyə buraxılıb
azermarka 149
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “Azərpoçt” MMC Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş poçt markalarını dövriyyəyə buraxıb.
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, dahi siyasətçi və qüdrətli dövlət xadimi Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş markalar müxtəlif kateqoriya üzrə hazırlanıb və iki dövlətdə çap olunub. Bu markalar arasında 1 markadan ibarət blok məhdud sayda, cəmi 2000 tirajla, hər biri isə özəl nömrələnmiş Almaniyanın Berlin şəhərində yerləşən “Bundesdruckerei” nəşriyyat evində çap olunub.
Markanın tərtibatına xüsusi diqqət yetirilib. Belə ki, poçt blokunun üzərində Heydər Əliyevin fotosu və onun dillər əzbəri olan “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sitatı qızılı folqa ilə basma üsulu ilə çap olunub.  Markanın nominal dəyəri 10 manat təyin olunub. Bundan əlavə, Azərbaycanda ilk dəfə olaraq üzərində “QR-kod” yerləşdirilib, 300000 tirajla 0,50 qəpik nominalı olan poçt markası Almaniyada çap olunub və dövriyyəyə buraxılıb.  Ulu Öndər haqqında məlumatın əcnəbilər arasında geniş yayılması məqsədilə “QR-kod”a H.Əliyev haqqında https://president.az/ saytında ingilis dilində yerləşdirilmiş məlumata keçid verilib.
Çap olunan digər markalar blok və kiçik vərəq şəklində hazırlanıb. Dizayn baxımından müasir üslubda tərtib olunan poçt markalarının üzərində Ümummilli Liderin müxtəlif dövrlərdə çəkilmiş fotolarından istifadə olunub.
Bu gün dünyada filateliyaya marağın yenidən artdığı bir vaxtda Azərbaycanın yeni markaları həm kolleksiyaçılar üçün böyük töhfə olacaq, həm də məktubların üzərinə vurularaq dünyaya yayılması ölkəmizi beynəlxalq səviyyədə təbliğ edəcək. Məhz bu səbəbdən “Azərpoçt” MMC tərəfindən “Heydər Əliyev 100 il” loqolu, 6 müxtəlif nominalda, ümumi 4 581 000 tirajla standart poçt markaları və bundan əlavə markalı zərflər hazırlanıb, daxili və xarici poçt göndərişlərində istifadə üçün dövriyyəyə buraxılıb. Standart poçt markaları isə Belarusun Bobruysk şəhərində “Integrated Printing House” mətbəəsində çap olunub.

Postage stamps dedicated to the 100th anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev have been released
azermarka 90
As part of the "Heydar Aliyev Year," Azerpost LLC, located within the Ministry of Digital Development and Transportation, has issued postage stamps dedicated to the 100th anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev.
Postage stamps dedicated to the memory of the founder of the independent Republic of Azerbaijan, the brilliant politician, and powerful statesman Heydar Aliyev have been issued in various categories and printed in two countries. Among these stamps, a limited edition block of 1 stamp, with a total of 2000 copies, was printed with a gold foil in Germany's "Bundesdruckerei" publishing house located in Berlin.
Special attention was given to the design of the postage block. Heydar Aliyev's photo and his famous quote, "I have always been proud, and today I am proud to be an Azerbaijani," were printed with gold foil. The nominal value of the stamp is set at 10 manats. Additionally, for the first time in Azerbaijan, a "QR code" has been placed on the stamp for wider dissemination of information about the Great Leader. A stamp with a nominal value of 0.50 qepik, with a print run of 300,000, was printed in Germany and released into circulation.
Other stamps, presented in block and small sheet formats, were designed in a modern style, featuring various photos of the National Leader taken during different periods.
In a time when interest in philately is resurging worldwide, Azerbaijan's new stamps will be a significant gift for collectors and a means to internationally promote the country when affixed to letters. Recognizing this, Azerpost LLC has released "Heydar Aliyev 100 years" branded standard postage stamps in 6 different denominations, with a total print run of 4,581,000 for domestic and international postal use. These standard postage stamps were printed at the "Integrated Printing House" in Bobruysk, Belarus.
In addition to the postage stamps, First Day Envelopes and special cancellations have been prepared.