Azərbaycan-Slovakiya birgə poçt markasının təqdimatı keçirilib
“Azərpoçt” və “Slovakiya poçtu"nun əməkdaşlığı sayəsində Azərbaycan-Slovakiya birgə poçt markası buraxılıb.
Bu münasibətlə keçirilən tədbirdə Slovakiyanın Azərbaycandakı səfiri Milan Layçak, Azərbaycanın Slovakiyada yeni təyin olunan səfiri Vüsal Abdullayev, "Azərpoçt" MMC-nin Marka şöbəsinin direktoru Sitarə Hüseynova iştirak edib.
Bildirilib ki, bu il Azərbaycan və Slovakiya dövlətləri arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunur. Məhz bu səbəbdən 2020-ci ildə Slovakiyanın Azərbaycandakı səfirliyi poçt markasının buraxılması təşəbbüsünü irəli sürüb. Markada Slovakiyanın terxovka və Azərbaycanın kamança milli musiqi alətləri əks olunub. Hər iki alət UNESCO-nun mədəni irs siyahısına daxildir.
Müştərək poçt markasının indi təqdim edilməsidə təsadüfü deyil. Terxovka musiqisi və alətləri məhz 2013-cü ilin, Azərbaycan musiqi aləti kamança isə 2017-ci il dekabrın ayında UNESCO-nun mədəni irs siyahısına daxil edilib.
Təqdimat mərasiminin sonunda iştirakçılar poçt markasını təqdim edib və ilk zərflər imzalanıb.
Marka Belarusun “Bobruisk İntegrated Printing House” mətbəəsində 4000 tirajla çap olunub. Markanın dizayneri Marcel Bençikdir.

Thanks to the collaboration between "Azerpost" LLC and "Slovak Post," a joint postage stamp between Azerbaijan and Slovakia has been issued.
The event, commemorating 30 years of diplomatic relations between Azerbaijan and Slovakia, was attended by Milan Layčák, the Ambassador of Slovakia to Azerbaijan, Vusal Abdullayev, the newly appointed Ambassador of Azerbaijan to Slovakia, and Sitara Huseynova, the Director of the Stamp Department at "Azerpost" LLC.
It was noted that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Slovakia. In 2020, the Slovak Embassy in Azerbaijan proposed the issuance of a postage stamp to celebrate this occasion. The stamp features the terchovka, a traditional Slovak musical instrument, and the Azerbaijani kamancha, both of which are included in UNESCO's list of intangible cultural heritage.
The unveiling of the joint postage stamp is not coincidental. Terchovka music and instruments were added to UNESCO's cultural heritage list in 2013, while the Azerbaijani kamancha received this recognition in December 2017.
At the end of the presentation ceremony, participants presented the postage stamp, and the first envelopes were signed. The stamp, with a print run of 4,000, was produced at the "Bobruisk Integrated Printing House" in Belarus, designed by Marcel Benčík.