Azərbaycan Filatelistlər İttifaqının 25 illiyinə həsr olunan poçt markasının möhürlənmə mərasimi keçirilib.
azermarka 253
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərpoçt” MMC tərəfindən Azərbaycan Filatelistlər İttifaqının 25 illiyi münasibətilə poçt markası dövriyyəyə buraxılıb.
Bu münasibətlə “Azərpoçt” rəhbərliyi ilə Azərbaycan Filatelistlər İttifaqının üzvlərinin görüşü keçirilib. Tədbirdə “Azərpoçt” MMC-nin İdarə heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən İsi Mustafayev, Marka şöbəsinin müdiri Sitarə Hüseynova, “Azərbaycan Filatelistlər İttifaqı”nın sədri İntiqam Bağırlı, İttifaqın üzvləri və tanınmış filatelistlər iştirak edib.
Bildirilib ki, “Azərpoçt” rəhbərliyi ilə filatelistlərin mütəmadi görüşləri keçirilir. Bu sahədə olan yeniliklər haqqında müzakirələr aparılır və təkliflər dinlənilir. Hər iki qurum arasında sıx əməkdaşlıq mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Daha sonra poçt markalarının möhürlənmə mərasimi keçirilib. Markaları “Azərpoçt” MMC-nin İdarə heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən İsi Mustafayev və “Azərbaycan Filatelistlər İttifaqı”nın sədri İntiqam Bağırlı möhürləyib.
Qeyd edək ki, “Azərpoçt” MMC tərəfindən hazırlanan marka Belarusun Bobruysk şəhərində 4000 ədəd tirajla çap edilib.
Xatıraldaq ki, Azərbaycanda filateliyanın tarixi Sovet İttifaqı dövründən başlayır. Azərbaycanda müstəqillik elan edildikdən sonra filatelistlər klub kimi fəalliyyət göstərib. Daha sonra 29 dekabr 1998-ci ildə Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin 1076  qərarı ilə klub "Azərbaycan Filatelistlər İttifaqı" kimi dövlət qeydiyyatına alınıb. 2023-cü ildə İttifaq Ədliyyə Nazirliyində yenidən qeydiyyatdan keçərək "İctimai Birlik" statusu alıb. Bu gün İttifaq öz sıralarında 200-dən çox üzvü birləşdirir.

The sealing ceremony of the postage stamp dedicated to the 25th anniversary of the Azerbaijan Philatelists Union was held.
azermarka 54
The postage stamp, released in connection with the 25th anniversary of the Azerbaijan Philatelists Union, was issued by "Azerpost" LLC, which operates under the Ministry of Digital Development and Transport. In this regard, a meeting was organized between the leadership of "Azerpost" and members of the Azerbaijan Philatelists Union.
The event was attended by Isi Mustafayev, temporarily performing the duties of the head of the Management Board of "Azerpost" LLC, Sitarə Hüseynova, the director of the Stamp Department, Intiqam Bağırlı, the president of the Azerbaijan Philatelists Union, as well as members of the Union and well-known philatelists.
It was reported that regular meetings between the leadership of "Azerpost" and philatelists are being held, where discussions about innovations in this field take place, and proposals are considered. The close collaboration between the two institutions is consistently maintained.
Later, the sealing ceremony of the postage stamps took place. Isi Mustafayev and Intiqam Bağırlı, temporarily performing the duties of the head of the Management Board of "Azerpost" LLC and the president of the Azerbaijan Philatelists Union, respectively, sealed the stamps.
It is worth noting that the stamps, prepared by "Azerpost" LLC, were printed in Bobruysk, Belarus, with a circulation of 4000 copies.
It is important to remember that the history of philately in Azerbaijan dates back to the Soviet era. After the declaration of independence in Azerbaijan, philatelists operated as a club. Later, on December 29, 1998, the club was registered with the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan as the "Azerbaijan Philatelists Union." In 2023, the Union was re-registered at the Ministry of Justice and obtained the status of "Public Association." Currently, the Union unites over 200 members.